Özel dedektif  yasası henüz çıkmamıştır. Fakat belli kurallar dahilinde yapılması konusunda yasaklayıcı bir durumda yoktur. Yasa çıkarılması konusunda süren çalışmalar devam etmektedir. Özel dedektif büroları sağladığı hizmetler açısından büyük bir gerekliliktir.

Ülkemizde bu alanda ciddi hizmetler veren kuruluşlar bulunmaktadır. Özel dedektif bürolarının verdiği hizmetler sıralamasında en önemli sırayı mahkemeye intikal etmiş konular için delil toplanması, eş takibi, ürün ve marka sahteciliği, kurumsal alanda bilgi toplama olarak sıralayabiliriz.

Günümüzde yapılan ortaklıklar, iş girişimleri gibi konularda başarılı olmak için çok yönlü araştırmalara verilere ihtiyaç duyulmaktadır. Özel dedektif  bu alanda yaptığı çalışmalarla şirketlere ve şahıslara oldukça fazla avantaj kazandırmaktadırlar. Boşanma davalarında uzlaşma sağlanamayan durumlarda özel dedektiflerin yaptığı ayrıntılı çalışmalar çok faydalı olmaktadır. Özellikle velayet davaları sürecinde uyumsuzluk varsa tespit edilip mahkemeye sunulması velayet hakkını almakta faydalı olur.

Özel dedektif bürolarının üstlendiği bir başka araştırma türü de marka sahteciliği konusudur. Ülkemizde bu yolla haksız kazanç sağlayan birçok imalatçı bulunmakta. Özel dedektiflik büroları bu konuda eğitimli araştırma kadrosu ile çok faydalı tespitler yapmaktadır.

Özel dedektif yaptığı araştırmalarda kişinin özlük haklarına saygılı olmak durumundadırlar. Yapılan çalışmalar kamuya açık alanlarda olur. Suç teşkil edecek herhangi bir çalışma yöntemi kullanılmaz.

Dedektif  yaptığı araştırmaları deşifre olmadan yapmak için farklı teknikler kullanır. Yapılan araştırmalarda gizlilik esası büyük önem taşır.

Özel dedektif araştırma alanları bu saydıklarımızla sınırlı değildir. Birçok konuda özel dedektiflik bürolarından faydalanılabilir. Boşanma araştırmaları ,velayet araştırmaları, dolandırıcılık, hırsızlık, marka sahteciliği, ortaklık öncesi araştırma, personel araştırması, en fazla talep edilen araştırma türleridir.

Gözlem ve araştırma teknikleri gelişmiş bir dedektif işini ustaca yapar ve ulaşılması zor olan bilgiye kısa yoldan ulaşır.

Araştırılması istenen ve yasalarca bir engel olmayan her konuda bir özel dedektif bürosundan hizmet alabilirsiniz. Profesyonel anlamda alacağınız her hizmetin size getirisi olacaktır.

Çıkması beklenen özel dedektiflik yasası çıktığında ülkemizde bu işi yapan dedektiflik büroları çok daha kapsamlı hizmetleri verir hale gelecektir. Her geçen gün daha fazla ihtiyaç duyulan özel dedektif büroları daha aktif hizmet sağlama imkanına kavuşacaktır.