Son zamanlarda artan dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanma konusunda sıkça duyum almaktayız. Web sayfalarında birkaç satır yazı ile kendini anlatan, yine web sayfasına kendi ismini bile yazmayan, tamamen dolandırma amacında olan bu kişilerden uzak durunuz. Sorununuza çözüm ararken hem dolandırılma hem özel sırlarınızın açığa çıkması gibi hiç istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Özel dedektif seçerken dikkatli davranmanız çok önemlidir. Ülkemizde henüz yasal platformu oluşmayan özel dedektiflik sektörü her tür suistimale açıktır. Bu yüzden özel dedektif ararken dikkatli seçim yapmanız çok önemlidir.

Müşterilerimizden gelen şikayetlerin en önemlileri, ödeme yapıldıktan bir süre sonra işi verdikleri kişi ile irtibatın kesilmesi ya da çeşitli mantık dışı bahaneler ile işi yapmayıp yapılan ödemenin iade edilmemesi yönündedir. Bu kişileri zorladığınızda ise karşı tarafa konuyu anlatmakla tehdit edilmeniz muhtemeldir.

Bu tip sorunlar ile karşılaşmamak için;

Anlaşacağınız dedektif bürosunu iyi araştırınız.

Özensiz birkaç satır, kopyala yapıştır tekniği ile yapılmış web sayfalarından uzak durunuz.

Sayfasında kendi ismini yazamayanlardan uzak durunuz.

İlk görüşmede sorununuzu doğru dürüst dinlemeden bol keseden vaatlerle bu işi çözeceğini anlatanlardan uzak durunuz.

Mutlaka sözleşme yapınız.

Bizim yaptığımız iş maalesef referans vermemizi engelliyor, ama en azından özel dedektifin çalıştığı avukatlık bürolarından referans isteyiniz.

Mutlaka en az beş ya da daha fazla özel dedektif bürosu ile görüşüp anlaşacağınız özel dedektif bürosunu öyle seçiniz.

Konuştuğunuz kişilerin konuya eğilimlerini ve çözüm tekniklerine odaklanınız.

Özel sorununuza çözüm ararken mağduriyet yaşamamak için acele karar vermeyiniz. Ülke çapında özel dedektiflik alanında ciddi hizmet veren firma sayısı on taneyi geçmez bu yüzden iyi araştırma yapıp sonra anlaşınız.