Son yıllarda hızla artış gösteren özel dedektif büroları hakkındaki bu yazımızın amacı sizlere rehber olmaktır. Yabancı ülkelerde uzun zamandan bu yana yasalarca desteklenen özel dedektif büroları ülkemizde son 15 yıldır hizmet vermektedir. Çeşitli konularda hizmet veren dedektif büroları sorunların çözümünde aktif rol oynamaktadır. Kurumsal ve bireysel konularda destek alacağınız özel dedektifler aşılması zor görünen konularda hizmet sunmaktadırlar. Bilindiği üzere sorun yaratan ya da sorun yaratacağı düşünülen konu hakkında bilgi sahibi olmak her zaman avantajdır. Özel dedektif büroları amacınıza özel hizmet verirler. Örneğin kurumsal alanda hizmet almak istediniz ve diyelim ki bir ortaklık düşünüyorsunuz. Kaliteli hizmet veren bir dedektif bürosu ile anlaşıp konu hakkında detayların araştırılmasını sağlayabilirsiniz. Ortaklık düşündüğünüz firmanın güvenilir olup olmadığı ya da geçmişte ticari alanda ne tür işler yaptığı, başarılı bir geçmişi olup olmadığı gibi birçok bilgiye sahip olabilirsiniz. Deneyimli bir özel dedektif size tüm bu soruların araştırmasını yapacaktır. Bireysel hizmetlere iyi bir örnek vermek gerekirse;  Örneğin kolay olmayacağını düşündüğünüz bir boşanma davanız var. İyi bir avukatınız olsa bile elinizde güçlü kanıtlar olmadan hızlı ve avantajlı boşanma gerçekleşmeyecektir. Boşanma davanızda eşiniz ile ilgili mevcut bazı kusurlu durumlar var ise özel dedektif bunları araştırıp belgeler. Bu belgeler mahkeme aşamasında her zaman avantajlı konumda olmanızı sağlar.

Özel dedektif büroları hizmet alanı bu konular ile sınırlı olmayıp araştırma ve belge edinilmesi gereken birçok konuda hizmet vermektedirler. Bunları anlattıktan sonra akla gelen sorulardan biri her dedektif bürosu sorununuzu çözebilir mi sorusu olacaktır. Maalesef hayır, öncelikle bahsi geçen araştırmalar sadece işinin ehli özel dedektifler tarafından yapılırsa fayda sağlar. Son dönem tabiri caiz ise ne olduğu belli olmayan ve yasal boşluktan dolayı bu işi yapmaya çalışan kişiler türemiştir. Bu kişilere çok dikkat edilmelidir. Öncelik ile kişisel ya da kurumsal bilgilerinizin güvenliği söz konusudur. Bahsettiğimiz bu kişiler ile yapacağınız çalışma hem gizlilik gerektiren konuları riske atacak hem baştan savma yalan yanlış bilgiler ile sıkıntılar yaşatacaktır. Peki, bu kişileri nasıl tanıyacaksınız? Bu konuda bazı örnekler vererek fikir sahibi olmanızı sağlamak isteriz. Öncelik ile eğitim seviyesi düşük olan bu kişiler telefon görüşmenizde konu ile alakasız bir sürü soru sorarlar. Sizin sorununuzu anlayıp çözüm üretmek yerine laf kalabalığı yapıp kafanızı saçma düşünceler ile doldururlar. Bol keseden verilen vaatler ile konuşmayı süslerler. Nasıl olsa size bir fayda sağlamayacağı için çok cazip fiyatlar teklif ederler. Ya da maddi durumunuz hakkında bilgi almak için hep konuyu oraya getirirler. Web sayfaları incelendiğinde hizmet verdiklerini iddia ettikleri konular sadece iki satır yazıdan oluşmaktadır. Bu kişiler aynı zamanda web sayfalarında kendi isimlerini asla paylaşmazlar. Görüşmek için aradığınızda kiminle konuştuğunuzu bilemezsiniz. Belirttiğimiz gibi suistimale çok açık bir durum.

Daha öncede belirttiğimiz gibi karşınızdaki kişinin konuya yaklaşımı ve işin çözümü hakkında vereceği bilgiler dahilinde fikir sahibi olabilirsiniz.