Bir süredir başta İstanbul olmak üzere tüm ülkede özel dedektiflik hizmeti verdiğini iddia eden birçok kişi bu hizmet alanına girmiştir. Bu kişilerin büyük çoğunluğu özel dedektif vasıflarına uygun olmayıp müşterisi olan kişileri mağduriyete uğratmıştır. Özel dedektif hizmeti almadan önce bu kişiler iyice sorgulanmalı ve güven verdikleri takdirde çalışılmalıdır.

Bu yazıda özel dedektiflik hizmetine ihtiyaç duyan kişilere rehber olmayı amaçladık.

Öncelikle çeşitli resimler ile donatılmış ve içerikleri kopyadan oluşan web sitelerinden uzak durmalısınız. Bu web sayfaları incelendiğinde az miktarda yazı ve bolca resim vardır, konu ile ilgili resimli içerikler hazırlayıp tamamen göz boyamayı hedeflemişlerdir. Özel dedektif bürosu arayan kişinin zaten uğraştığı bir sorun vardır ve kafası karışık durumdadır. Resimler algınız ile oynamak için özellikle seçilmiştir.

Bu kişiler ile temas kurduğunuzda güvenilir olup olmadıklarını test etmeniz gerekir. Bu kişiler ile sorununuzu paylaştığınızda genellikle sizi dinlemek yerine bol keseden vaatlerde bulunup sorununuzu kolayca çözeceklerinden bahsederler. İnanın hiçbir sorun bu kadar kolay çözülmüyor.

Bunun dışında elde edilen bilgilerin delil niteliği taşıması ve suç unsuru bulundurmaması gerekmektedir. Aksi takdirde haksızlığa uğradığınızı ispat etmeye çalışırken suçlu duruma düşebilirsiniz.

Unutulmaması gereken ise bu mesleği yaptığını öne süren İstanbul başta olmak üzere 30 taneden  fazla web sayfası ile karşılaşırsınız. Fakat ülke çapında üç yada beş büro dışında kalanlar bu mesleği suistimal ederek kendisine başvuran kişileri dolandırmaktadırlar.

Güvenilir Özel Dedektif Nasıl Olmalı?

Güvenilir özel dedektif öncelikle sizi iyi dinleyip sorununuzu iyi anlamalıdır. Karşılıklı görüşme yaparken yüzeysel çözümlerden bahsetmemelidir. Güvenilir özel dedektif, konuyu çözüme kavuşturmak adına bir çalışma programı sunmalı ve nasıl uygulayacağını size net olarak anlatmalıdır.

Güvenilir özel dedektiflik bürosu çok deneyimli ve çeşitli referanslara sahip olmalıdır. Bu referanslar avukatlık büroları ve basın olabilir. Özel dedektif ile görüşürken referans istemekten çekinmeyiniz.

Güvenilir özel dedektiflik bürosunda olması gereken diğer vasıflardan bahsedersek sorununuzun çözümüne yönelik bir B planı olmalı, yapılacak çalışmayı gizli tutacağına dair bir sözleşme sunmalıdır.

Güvenilir özel dedektifler uzun zamandır bu işi yapıyor olmalıdır. Bunu web sayfalarında yazdığı yazılardan değil kendisi ile ilgili basına yansımış makalelerden takip edebilirsiniz.

Güvenilir özel dedektifler web sayfalarına kendi adını ve soyadını açıkça yazarlar, aradığınızda kiminle görüşeceğinizi bilirsiniz. Bunun aksini yapan kişiler ile görüşme yapmanız dahi güvenli değildir.

Güvenilir özel dedektiflik büroları anlaşma yaptıklarında anlaşılan ücretin yarısını peşin diğer yarısını iş bittiğinde alır, bu konuda peşin ödeme isteyenler kötü niyeti olan kişilerdir.

Sorununuza çözüm ararken dolandırılmayın.

Son zamanlarda Özel dedektif bürosu adı altında dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunanlar çoğalmış ve çeşitli mağduriyetlere sebep olmuşlardır. Ülkemizde güvenilir özel dedektif hizmeti veren firmalar oldukça azdır. Seçim yaparken birden fazla büro ile görüşmek faydalı olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise işinizi ucuza halledeceklerini söyleyen kişilere kanmayınız. Bu kişiler ile çalıştığınızda yaşayacağınız mağduriyet kaçınılmaz olacaktır. Özel dedektifler araştırmalarını bir ekip ile birlikte yaparlar ve maalesef bunun maliyeti çok ucuz değildir. Düşük fiyat sunan özel dedektif bürosu sadece işi alabilmek adına bunu yapar ve sonuç alma ihtimaliniz yoktur. Bunun dışında özel bilgileriniz de riske girmiş olur.

Özel dedektif seçerken dikkatli olmanız adına hazırladığımız bu makale umarız aydınlatıcı olmuştur. Amacımız size rehber olup mağduriyet yaşamanıza engel olmaktır. O çok özel sorunuza çözüm ararken güvenilir, iyi seçilmiş bir özel dedektif ile çalışmak oldukça faydalı olacaktır.

Aklınıza takılan her konuda özel dedektif büromuzu arayıp bilgi alabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.