Yaşadığımız teknoloji çağında hemen hiçbir şey imkansız değildir. Teknolojik cihaz kullanımı artış gösterdikçe kişisel ve kurumsal bilgilerin gizliliğini korumak oldukça zor hale gelmiş durumdadır. Sürekli yenilenen teknoloji, güvenliğimizi sağlama konusunda yeni önlemler almamızı gerektirir.

Bu yazıyı okuduktan sonra güvenlik önlemlerinizi tekrar gözden geçirmek isteyeceksiniz.

Casus telefon yazılımlarıyla başlayalım. Bu yazılımlar fiziki temas olmadan da telefonunuza kolaylıkla yüklenebilir. Bir çeşit virüs olan bu tür yazılımlar için telefonunuzdaki anti-virüs yazılımları çok fazla işe yaramayacaktır. Bu tür yazılımlar, yapılan görüşmeleri, yazılan sms leri ve hatta ücretsiz olarak internet üzerinden kullanılan haberleşme uygulamalarını bile karşı tarafa iletirler. Telefonunuzda bu tür bir yazılım varsa, artık güvende olmadığınız ve özel yazışmalarınız dahil her tür kişisel bilginizin başka biri tarafından izlendiği gerçeğiyle karşı karşıyasınız demektir.

Bu tür yazılımlar sadece telefonlarla kısıtlı değildir elbette. Evde kullandığınız masaüstü bilgisayar, laptop ve tablet pc’ ler için de aynı durum geçerlidir. Bu tür bir teknoloji kullanıyorsanız banka hesap şifreleriniz de dahil birçok özel bilginiz risk altında demektir.

Dinleme ve izleme cihazlarıyla devam edelim. Ülkemize hiçbir sorun yaşamadan giren dinleme cihazları, gelinen teknoloji ile artık micro ölçeklere sahiptirler. Bu cihazları çıplak gözle tespit edip etkisiz hale getirmek ise neredeyse imkansızdır. Montajı saniyeler süren bu cihazlar ancak özel teknik ekipman ile tarama yapılarak tespit edilebilirler. Yine bulunduğunuz ortamı izlemek isteyen kişiler micro ölçeklere sahip camera sistemi ile güvenliğiniz için tehdit oluştururlar.

Alınacak önlemler

Bahsi geçen konuda şüpheniz varsa, acil önlem almanızı şiddetle öneririz. Konu hakkındaki uzman araştırma birimimiz size bu konuda oldukça detaylı bir hizmet vermek için kurulmuştur. Csi özel dedektiflik bünyesinde kurulan bu ekip sayesinde, mobil telefonlarınız ve kullandığınız diğer teknolojik cihazlarla ilgili şüpheleriniz giderilerek,  güvenliğiniz garanti altına alınır. Kişisel ya da kurumsal mekanların dinleme ve izlenme olasılığına karşı yapılan taramalar yine bünyemizde bulunan uzman dedektif sayesinde gerçekleşir.

Defansif önlemler

Bu tür tehditler için alınacak önlemler de var elbette. Bu önlemler için gerekli konularda destek sağlamak ve üst düzey savunma için önlem almak da görevlerimiz arasındadır. Gerekli görülen durumlarda periyodik olarak hizmet almanız daha sağlıklı bir çözüm olacaktır. Konu hakkında profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Csi özel Dedektiflik Bürosu