Özel Dedektif gerçek ve tüzel kişilerin talepleri doğrultusunda, belirli bir konu ile ilgili T.C.K yasaları ve Medeni Kanun çerçevesinde, kişilerin hakları ve özel hayatına müdahale etmemek şartıyla, her tür bilgiyi toplayıp, değerlendirdikten sonra, suç teşkil edenleri ilgili makam “Adli, İdari ve Resmi Hukuk Birimlerine” diğer bilgileri araştırma yapılmasını isteyen gerçek ve tüzel kişilere sunmakla görevli Özel Araştırma birimidir.

Özel dedektif, gerçek ve tüzel kişiler adına, talep edilen konu ile sınırlı olarak mevcut kanunlar çerçevesinde her türlü bilgileri toplayıp değerlendiren, araştırma ve inceleme yapan, gerçek ve tüzel kişilere karşı, olabilecek her türlü tehlikenin önlenmesi amacıyla danışmanlık hizmeti veren, bu görevleri sırasında bir suçtan bilgisi olduğunda ilgilileri haberdar eden, bu arada suç kanıtlarının kaybolmamasını sağlayan ve bu kanunla verilen sınırlı yetkileri kullanan görevlidir.

Özel Dedektif İle Çalışmanın Faydaları

Kurumsal yada bireysel konularda profesyonel destek almak olası riskleri minimum düzeye indirir. İkinci aşama ise gerçekleşmiş olaylarda delil toplama konusudur. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde detaylara ilişkin önemli bilgiler bulacaksınız.

Kurumsal Alanlar

Firmalar arası rekabetlerde firmanın istihbarat edinmesi yada kendi projelerinin gizli tutulması büyük önem taşır. Bu konu firma bünyesinde oluşturulan bir ekip ile çözülebilir fakat profesyonel özel dedektif desteği ile hem kısa yoldan sonuca ulaşır hemde daha objektif bir araştırmaya sahip olursunuz. Yine firmalar ortaklık öncesi bir fizibilite çalışması yaparlar,bu araştırma kağıt üzerinde belli ölçülerde gerçeklik taşır. Çok önemli olan bu araştırma konusunda profesyonel bir özel dedektif çok daha derinlemesine araştırma yapacaktır. Örneğin yapılan araştırmada belli sayıda bir bayi ağından bahsediliyor ve aktif durumda oldukları belirtilmiş olabilir. Özel dedektif bu bayi ağını tek tek  kontrol edip  doğruluğunu ve halen hizmet içi olduğunu tespit eder. Yine önemli bir konu personel alımıdır. Bu konuda özel dedektif çalışması çok yararlı olacaktır. Üst düzey yada orta seviyede personel araştırması tüm firmalar için önemli bir gerekliliktir. Yapılan anlaşmaların kontrol edilmesi, yada firma kaynaklarının doğru kullanılıp kullanılmadığı konusuna varana dek bir özel dedektif firmasından yararlanabilirsiniz.

Bireysel Alanalar

Özel dedektif hizmetleri bireysel alanlarda da  çok faydalı olmaktadır. Olası kötü bir durumu daha kötüye gitmeden fark etmek size çok önemli faydalar sağlayacaktır. Yada mahkeme aşamasına gelinmiş durumlarda profesyonel özel dedektif desteği çok önemli rol oynamaktadır. Destek alabileceğiniz konular oldukça fazladır. Kısaca özetlersek boşanma araştırmaları, velayet vesayet davalarında, evlilik öncesi araştırmalarda, öğrenci takibi ve gözetimi konusunda, eş takibi ve aldatma araştırması, borçlu takibi konusunda kısacası gözetim denetleme ve delil toplama konularının hepsinde özel dedektif ile çalışmak büyük yarar sağlamaktadır.

Dedektif Seçerken

Bu konu gerçekten büyük önem taşır. Öncelikle özel bilgilerinizi paylaşacağınız için çok dikkatli olunmalıdır. Ülkemizde korsan faaliyet gösteren dedektiflik büroları oldukça fazladır. Hatta dolandırılma olayları da yaşanmıştır. Öncelikle sözleşmeli çalışan firmaları ön plana almanızı tavsiye ederiz. Sözleşme maddelerine ek madde konulması durumu da söz konusu olabilir. İkinci konu ise referans veren firmaları tercih ediniz. Yapılan  işlerde referans vermek dedektiflik mesleği için uygun olmaz fakat en azından önceden çalışılan avukatlık büroları sunabiliyorsa onları referans olarak verebilirler. Araştırılmasını istediğiniz konu için farklı birkaç büro ile görüşünüz ve araştırmayı ne şekilde yapacakları konusunda sunum alınız. Özel dedektif ücretleri yapılacak araştırmanın zorluk seviyesine süresine ve çalışma saatlerinin fazlalığına göre olur. Farklı bürolardan fiyat teklifi isteyiniz. Son olarak içgüdülerinize kulak veriniz, konuştuğunuz kişinin sizin için yapacağı araştırmayı ne kadar anladığı test ediniz.

Sonuç olarak iyi seçilmiş işini bilen profesyonel bir özel dedektif bürosu size iyi bir araştırma sunacaktır. Bu araştırma sayesinde edindiğiniz bilgiler sayesinde ciddi anlamda faydalar sağlayabilirsiniz. Csi özel dedektiflik bürosu bu anlamda işini iyi yapan ve şansa bırakmayan yapıya sahiptir. Çalışma durumu olmasa bile bize danışabilir konular hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. İletişim hattındaki numaralarımızdan bizi arayıp çalışma sistemimiz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.